Back to all Post

Kıyaslamanın zehrini ne temizler?

Kıyaslamanın zehrini ne temizler?

Şu ana kadar

 • KÖK ÇAKRA (Bu dünyadaki yerimizi algılayış şeklimiz),
 • SAKRAL ÇAKRA (Kendimizle, çevremizle, doğayla ve evrenle kurduğumuz ilişki ve bu bütünün içinde kendimizi ifade şeklimiz) ve
 • GÜNEŞ SİNİR AĞI ÇAKRA’sı  (Kendimize verdiğimiz DEĞER-Yani ÖZDEĞER) ile ilgili dengesizliklerin bedenimizde hangi rahatsızlıkları oluşturabileceğini özetlemeye çalıştık.
 •  

 

Çakralar en alt düzeyde(kök çakrada) DÜNYADAKİ DURUŞUMUZU temsil eder ve yukarıya doğru çıktıkça BÜTÜNÜN BİR PARÇASI olduğumuz bilincine doğru bir farkındalık yaşatır bize.

Yani yukarılara çıktıkça ruhsal anlamda hafifleriz, daha dingin ve daha 3 boyutlu hatta daha da geniş (uzay) bakış açısına sahip oluruz.

Her biri farklı bir amaca hizmet ettiği için arzu edilen şey her bir çakranın DENGEDE ve GÜÇLÜ olmasıdır.

 • KÖK çakrası dengede olan bir kişi yaşamdaki yerinden MEMNUNİYET duyar,
 • SAKRAL çakrası dengede olan bir kişi kendisiyle ve tüm yaratılan varlıklarla güvende, açık ve saygı dolu bir iletişim kurar,
 • GÜNEŞ SİNİR AĞI çakrası dengede olan bir kişi ‘Kendisine DEĞER verir’ ve değer hissi kişiye  başkalarına da aynı değeri vermesi , hem kendisine hem başkalarına saygı, hoşgörü ve kabullenme ile davranması sonucunu doğurur.

Bunun aksini yani DENGENİN BOZULMASI halini düşünecek olursak ,

 • Kök çakra dengesizlikleri, kişinin DÜNYEVİ KONUMUNDAN memnun olmama ve dünyevi konumlarda endişe ,güvensizlik ,korku hissetme duygularını yaratır. (iş,ev,para,mal vs)
 • Sakral çakra dengesizlikleri ,ilişkilerde güvensiz bir iletişim şekli, kendini şeffaf sergileyememe, şüphe içinde bir iletişim vs durumlarını yaratır.
 • Güneş sinir ağı çakrasındaki dengesizlikler ,kendimize verdiğimiz değer bizi tatmin edecek düzeyde olmadığı için gözümüzü hep bizden başka her şeye özellikle başkalarına, sisteme,yani dışarıya odaklanmaya yöneltir ve bizi kendimizden git gide uzaklaştırdığı için içimizdeki boşluğu hep yargı, özenme dolayısıyla KIYASLAMA ve en sonunda ağır bir yetersizlik düşüncesi altında ortaya çıkan öfkeli olmaya iter.

O nedenle hücre düzeyinde nasıl beslendiğimizi , bizi nelerin güçlendirip nelerin zayıflattığını  çok iyi bilmemiz gerek.

 

Diyelim ki çok huzursuz bir yapımız olduğunu düşünüyoruz ,içimiz içimize sığmıyor birisi bir şey söylerken zihnimiz aynı anda diğer bir çok konu ile meşgul ve bir türlü anda kalamıyoruz?

Tüm bu bilgiler ışığı altında söyler misiniz lütfen neler oluyor? Kendimizi hangi yönde beslemiş olabiliriz ki o düşünceler bizde huzursuzluk duygusu yaratsın?

Abartarak örneklemeye ne dersiniz?

 • Zaten ne yapsam istediğim gibi olmuyor?
 • Şunu da yapamıyorum,
 • O da öyle değil
 • Zaten falanca kişi de bir türlü üzerine düşeni yapmıyor
 • Para da yetmiyor
 • Zaman da yetmiyor , bir sürü de yapılacak şey var.
 • vs

Kıyas, sonsuz bir istekler tablosu ve yetersizlik düşüncesi…Hemen onu takip eden bir ENDİŞE DUYGUSU…Ardından rüzgar güçleniyor ve geleceğe yönelik olumsuz senaryolar artıyor. Korku imparatorluğu gelip tahtını kuruyor. Artık bizi sürekli aşağıya çeken bir sarmalın içinde buluyoruz kendimizi.

 

Başkalarının bizim hakkımızda ifade ettiği sözler, biz iyi hissetmediğimiz sürece bir işe yaramaz ve  sabun köpüğü misali yok olur gider. Motivasyon her zaman içimizden gelmelidir.

Kendimizi iyi hissettiren ,bizi besleyen şeyler her zaman ifade ettiğimiz gibi POZİTİF DUYGULAR’dır.

Pozitif duygularda kaldığımız sürece yüzümüz güler, yaratıcılığımız artar, cildimiz parlar, gözlerimiz ışıldar, daha verici hale gelir ve deyim yerindeyse parıldarız.

O nedenle DÜŞÜNCELERİMİZİ bir AVCI gibi dışarıdan izleme yeteneğimizi geliştirmeliyiz.

Bize zarar veren bizi ÇÖL’e döndüren düşünce kalıplarına rastladığımız an yerine bizi besleyecek, güçlendirecek yeni bir kalıp oluşturmalıyız.

Bir süre aynen yeni açılan yollarda olduğu gibi zihin eski yolu kullanma eğiliminde olacaktır.Ancak  NEREYE VARMAK İSTİYORUM? NASIL HİSSETMEK İSTİYORUM? sorusuna vereceğimiz yanıt bize her zaman yeni oluşturduğumuz yolu yani bizi besleyecek olan kalıbı kullanmamıza yardımcı olacaktır.

Her şeyi bilip de doğru yoldan sapmamıza, eyleme geçmemize engel olan şey kendimize olan inancımızla ilgilidir.

Geçmişte zihnimize ektiğimiz her olumsuz kalıbın yerine,yeni ve bizi besleyecek yeni bir inanç kalıbı tohumu ekilmelidir. Bu aşamada

Hücrelerimizi hangi sözlerin ,hangi müziğin ve hangi duyguların beslediğini keşfetmek için MASARU EMOTO’nun sitesini incelemenizi öneririm (.http://hado.com/ihm/water-crystals/p0001s-2/ )

Gelişimime katkı sağlayan Erickson Coaching İnternational-Denge Eğitim Merkezi’ne teşekkür ederim.

(02.05.2015)

Add Your Comment

MUTLU İNSAN

Duygusal Olarak Özgürdür

@2021 Esin Erek. All Rights Reserved.