Back to all Post

Yaşam cesurları sever (Güneş sinir ağı çakrası)

Yaşam cesurları sever (Güneş sinir ağı çakrası)

Sabah kalk,  kahvaltı et (muhtemelen alıştığın şeylerle) ,aynı yolu ve yöntemi kullanarak işe git , hava almak için işin bıkkınlığını unutturan bir ortamda yemek ye (muhtemelen aynı yer,benzer şey ) akşam eve gel…

Yine her gece yaptığın şeyleri yap, sonra her gün aynı şeyleri yapmaktan pişmanlık duy!

Zihnin sürekli “Yapılacaklar listesiyle meşgul ” olsun…

Bu arada AN’ın tadını kaçırdığını AN geçtikten sonra fark et..

Sonra GEÇMİŞ için üzül…SUÇLULUK hisset…Kendine saldır…KIYAS Yap..(En tehlikeli davranış kalıplarından biri)…Yine kendine saldır..

Kendini yetersiz hisset…Enerjini daha da azalt …Böylelikle YENİ ve DEĞİŞİK bir eyleme geçecek halin kalmasın..

ŞİKAYET ET durumundan…Ama aynı şeyler yapmaya devam ederek gücünü daha da azalt…

ŞİKAYET ET…

Bir danışman,bir arkadaş ya da bir eşe durum bildirisi yaparak GÜCÜNÜ DİĞER KİŞİLERE TESLİM ET.

Enerjini DAHA DA AZALT !!!  Bu kısır döngüye her gün devam et………….TA Kİ ….

BOMB…

Hayatında seni sarsacak derecede güçlü bir olayla karşılaşana kadar ! Bu olay ,

 • Bazen bir HASTALIK
 • Bazen bir ÖLÜM
 • Bazen bir BOŞANMA
 • Bazen bir İFLAS olabilir.

Hepsinin de ortak özelliği kişinin hayatındaki bir çok duvarın, dayanağın ve bağımlısı olduğu durumun ‘yıkılması’dır.

Peki bu süreçten sonra neler olur ?

Aslında dünkü tabloda adı geçen tüm çakralarımızın akışı değişir, bazılarıkapanır ve YENİDEN DENGEYİ BULMA süreci başlar.

Yaşam ,hiç bir zaman bulamayacağımız bir denge arayışından ibarettir.

Ve bu süreçten ya gelişerek çıkarız (sonrasında yaşanan olaya teşekkür ederiz) ya da gelişme sürecimizi uzatacak yolu yani yakınmayı seçeriz. (Gücümüzü başkalarına ve olaylara teslim etmek. Sorumluluk almamak)

Yaşadığımız olay 

 1. En büyük korkumuzu tetikleyerek KÖK ÇAKRA dengemizi bozar
 2. Korkumuz tetiklenince hayattan zevk alma modumuz düşer ,diğer kişilerle ve doğayla olan ilişkimizde de bir isteksizlik başlar ve SAKRAL ÇAKRA dengemiz bozulur.
 3. Panik yapar,kendimizi zayıf hissederiz ve aciz olmaktan hoşlanmayıp bir de kendimize eleştirilerimiz başlar ,”değersizlik duygusu” bizi yorar böylece GÜNEŞ SİNİR AĞI ÇAKRA dengemiz bozulur.
 4. Tüm bu hissettiklerimiz karşısında gerektiği kadar yardım isteme durumunda olmaktan hoşlanmayız ve öfke kalbimizi soğutur.KALP ÇAKRA dengemiz bozulur.
 5. Kendimizi başkalarına GÜÇLÜ göstermeye uğraşırız içimiz farklı olsa da.Bu farklılık yani hissetmediğimiz gibi davranma hali BOĞAZ ÇAKRA dengemizi bozar.
 6. ZITLIK YASASI gereği karşılaştığımız her olayın BÜTÜNE ait bir parça olduğundan kuşku duyar ve onları İYİ ,KÖTÜ diye adlandırarak bizim gelişmemiz için bir araç olduklarını,bize FAYDA yaratacak kısımlarına bakmayı ihmal ederiz.3.GÖZ ÇAKRASI dengemiz bozulur.
 7. En önemlisi başımıza gelen olayla tüm bağımlı olduğumuz ve hoşnut olmasak da değiştirmeye çalıştığımız düzen bozulur.Aynı düzene olan tutkumuz,bağımlılığımız bizienerjisel olarak aşağıya çeker.Böylelikle BÜTÜNLE bağımız zarar görür halen BEN olduğumuzu sanır aldanır dururuz ve TEPE ÇAKRA‘mızın dengesi bozulur.

Bu kısır döngü sürer gider.

Bizi bu döngüden çıkaracak şey İRADE GÜCÜ’müzdür ki dünkü tablodan hatırlayacağınız üzere 3.Çakra (Güneş Sinir Ağı) ile ilişkilidir.

KENDİMİZE VERDİĞİMİZ DEĞER = İRADE GÜCÜMÜZ‘le doğrudan orantılıdır.

Öyle ise “Yaşam cesurları sever ” sözü ve bir çok örnekten yola çıkarak KENDİ GÜCÜMÜZÜ keşfetmenin yollarını döşemeliyiz.

Edison’u diğerlerinden ayrı kılan en büyük özelliği elektriği keşif yolculuğunda,başarısız olduğu her deneme sonrası “sonuca ulaşmayan 1 yol daha biliyorum artık” penceresinden bakarak olayların ona katkı sağlayan yanını görmesi ve içsel gücüne değer vermesiydi.

Bu ona denemeye devam etme cesaretini ve gücünü veren bir duyguydu.

İncelerseniz bütün isim yapmış kişilerin ortak özelliklerinin İRADE,yani KENDİ GÜÇLERİNE İNANMA özelliği olduğunu görürsünüz.

Hepimiz bir çok şey okuyor ,doğru yolu görüyor ve biliyoruz.

Ancak çok azımız caretta kaplumbağaları misali denize ulaşabiliyor.

FARK ; KENDİ GÜCÜMÜZÜ KABUL ETMEK‘ten geçiyor.

Bu çarka teslim olmadan, günlük yaşam rutinlerinin sık sık dışına çıkarak,kendimize değer vererek,spor ve doğa ile bedenimizi ve zihnimizi dinlendirerek,ihtiyacı olanlara yardım etmek suretiyle şükür mekanizmasını sürekli çalıştırarak gücümüzü artırıp onu hiç kimseye teslim etmemek gerek.

(01.09.2014)

Add Your Comment

MUTLU İNSAN

Duygusal Olarak Özgürdür

@2021 Esin Erek. All Rights Reserved.